Poprvé na vodu: Kam a s čím vyrazit?

Vltava patří mezi vodáky k těm nejoblíbenějším řekám. Co byste měli vědět, než poprvé vyrazíte na vodu? A na jaká specifika byste se při plavbě po Vltavě měli připravit? Přinášíme pár dobrých rad nejen pro začínající vodáky.

Jak vyhodnotit stav řeky

Tok Vltavy má celkovou délku 430 km. Pro začínající vodáky včetně rodičů s dětmi je nejzajímavější hlavně horní tok, který se nachází pod Lipnem. Nejoblíbenějším úsekem řeky je ten z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Zejména pro začátečníky platí, že před vstupem na řeku je potřeba realisticky zhodnotit svoje síly. K tomu slouží tzv. klasifikace vodácké obtížnosti. Stupeň obtížnosti je tak typicky určen dle nejobtížnějších míst, což ale, pozor, nejsou jezy. Ty se z tohoto hlediska klasifikují jako překážky charakteru krátkého, které jsou překonatelné jinak, tedy lze je přenést. Důležitým kritériem je tak primárně vodní stav.

Rady expertů pro bezpečnost na vodě

Více vody značí větší riziko. Větší voda má rychlejší proud a v rukou nezkušeného člověka, který neumí své plavidlo pořádně ovládat, se tak stává velmi nebezpečným místem. Aktuální seznam sjízdných řek ČR najdete také na internetu.

Kde si půjčit loď a vybavení a co s sebou

Kromě celkového stavu by měl vodák zodpovědně rozhodnout také to, na čem pojede. Platí, že rafty jsou pomalejší a méně obratné. Poskytnou vám ale dostatek bezpečí. Kánoe jsou naopak rychlé a dobře se ovládají, mohou ale být vratké. Ještě rychlejší variantou jsou kajaky. Na českých řekách se nejčastěji setkáte s kánoemi. Pro začátečníka lze doporučit spíše raft nebo kánoi nafukovací. Vybrané plavidlo vám bez problémů půjčí půjčovna lodí na Vltavě. Těch existuje ve vodácky exponovaných místech celá řada. Ať už tak potřebujete půjčovnu raftů nebo kajaků, určitě si podle svých potřeb vyberete. Zároveň vám tady půjčí i vše ostatní. Důležité je na vodu hlavně vybavení bezpečnostní. Každý vodák by tak určitě měl mít s sebou vestu. Tu vám společně s lodí půjčí. V ceně půjčovného je i sud, do kterého si uložíte nezbytné potřeby. Běžný turista by s sebou dále měl mít dostatek oblečení, sluneční brýle a čepici, vhodnou obuv a také tzv. koňadru neboli provaz.

Publikováno: 01. 05. 2023

Kategorie: Česko

Autor: Jana Barnášová