Přepravte si jízdní kola kdekoli potřebujete

Cestujeme stále a hodně, i když v poslední době jsme se hodně zaměřili na cestování po naší zemi. Je skvělé, že můžeme stále jezdit na kole, v zimě na běžky, pokud jsme se vyhnuli zimním střediskám a jezdili po laicky prošlápnuté stopě. Abychom mohli cestovat s koly nebo jiným vybavením po ČR nebo do zahraničí, přijde nám vhod vybavení na převoz kol i batožiny.

Držáky kol na střechu

První možností, jak můžete převážet jedno i více kol, je pořízení si držáku na kola, který se umístí na střechu na střešní nosiče. Dnešní držáky kol uvezou kola pro dospělé i kola pro děti, takže se můžete klidně vydat na cyklo dovolenou s celou rodinou. Dokonce existují i speciální držáky na elektrokola, ale o tom někdy jindy. Je fakt, že náklad na střeše při řízení i jízdě v autě docela poznáte, budete muset uzpůsobit svou jízdu tak, abyste jeli bezpečně. Což je ale samozřejmé snad… Další možností, jak převážet kola, je pořídit si držák kol na tažné zařízení. I tady můžete vézt jízdní kola ve větším počtu, tažné je uzpůsobeno pro docela vysoké zatížení. Jen pozor, abyste jej měli nebo si tažné mohli namontovat. Ne u všech vozů to jde, proto nejdříve zjistěte, jak je na tom váš vůz. Poslední variantou je přeprava jízdních kol na pátých dveřích. Může se zdát, že bude těžké kola zde namontovat, ale není tomu tak. Navíc tímto způsobem převážená kola nejméně zavazí a mají nejmenší vliv na ovládání auta. Varianta držáků kol na střechu je nejlevnější. Záleží jen na vašich preferencích a ochotě či možnostech umisťovat kola na střechu nebo naopak níž.

Střešní nosiče

Abyste mohli namontovat držák kol, musíte nejdřív na auto připevnit střešní nosiče. Možná si ještě pamatujete zahrádky, které se používaly dříve. Sice byly vachrlaté, ale plnily úplně stejnou roli a lidé na nich často vozily neuvěřitelné náklady. Moderní střešní nosiče uvezou nejen kola, ale můžete na ně upnout i střešní boxy, tzv. rakve, do nichž uložíte batožinu, lyže, snowboardy, vybavení na lyže, cyklistické přilby, dresy, cyklo boty… I rodiny s malými dětmi je ocení, do širších modelů se hravě vejde i koloběžka, postýlka, kočárek, jídelní židle a podobně. Delší rakve jsou určené na lyže. Ať už budete chtít přepravit horské kolo, silniční kolo, dětské kolo nebo třeba juniorský model, držák kol vám vždy pomůže. Jen je potřeba naučit se bezpečně kola do nosiče upnout.

Publikováno: 27. 09. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Plachá