Zajímavosti

Kam cestovat za nejlepším vínem? Poznejte top vinařské oblasti!

Teplý letní večer při západu slunce, terasa s pěkným výhledem a pohár dobrého vínka. Pro mnohé ideální představa dovolené. Pokud milujete víno, viz ty nejznámější a nejlepší vinařské oblasti na světě, za kterými se určitě vyplatí cestovat.

La Rioja – Španělsko

Oblast Rioja patří kromě nejznámějších vinařských oblastí v Evropě také k nejkrásnějším regionům severního Španělska. Bohatá historie vinařství už z dob Féničanů a pohostinnost turistických míst jako San Sebastian a Bilbao umožňují poznávat menší (bogoda) i větší vinárny z této oblasti. Mezi nejrozšířenější bílé (blanco) vína patří Viura (též zvaná i Macabeo) a míchá se s Malvasia a Garnacha blanca. Z červených (tinto) je nejrozšířenější.

Pokud začátkem léta plánujete cestování do této vinařské oblasti, 29. června se v městečku Haro koná každoročně velký vinařský festival s různými soutěžemi a hroznovou bitvou.

Bordeaux – Francie

Francouzský region Bordeaux patří podle mnohých na úplný vrchol vinařské tradice a produkce. Je tu více než 100 tisíc hektarů vinic známých pro úžasnou kvalitu a chuť vína.

Nejrozšířenější odrůdy révy (99%) jsou Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet franc, zbylé procento obsazuje odrůda Malbec. Bílému vínu dominuje Sémillon a Sauvignon blanc, přibližně 7% má Muscadelle. V této oblasti se produkuje ročně víno v hodnotě více než 2-miliardy eur. Víno se pije doslova na každém rohu, ale pokud chcete cítit tradice vinařství z dob Římanů, navštivte krásné městečko Saint Emilion.

Mezi další známé francouzské vinařské oblasti patří Alsace, Beaujolais, Burgundy, Touraine a také oblast, kterou proslavily světoznámé šumivá vína – Champagne.

Toskánsko – Itálie

Toskánsko nabízí gastronomický zážitek, který v Evropě nemá obdobu. Skvělá italská kuchyně a úžasné červené víno získávají každý gurmán. Svahy postavené historickými domky, pevnostmi a stavbami budou působit skoro nudně oproti zážitkům, které vám nabídnou místní vinařské oblasti. Ochutnávky, krásné pivnice vytesané do skály a tradiční sklípky  si zapamatujete navždy.

Mendoza – Argentina

Argentina se do žebříčku probojovala zejména díky prvotřídnímu Malbec, skvělým Cabernet Sauvignon a Syrah. Mistene vinárny zde praskají ve švech a ochutnávky třeba často předem rezervovat.

Duoro – Portugalsko

Pokud máte rádi portské, Portugalsko musí být na vašem seznamu cestování do vinařských oblastí zcela na vrcholu. Sladké portské (často 15-leté) dozrává během suchého a horkého léta.

Napa Valley – Kalifornie

Prestižní vinařská oblast na západním pobřeží USA má kořeny v počátcích 19. století, i když výrazněji se rozběhl turistický ruch a rozmach vináren až koncem šedesátých let.

Stellenbosch (Kapské Město) – JAR

Věděli jste, že jihoafrické vinařské oblasti produkují více než miliardu litrů vína ročně? Jihoafrický Stellenbosch nacházející se asi 50 km východně od Kapského města má v žebříčku slavných vinařských oblastí nezastupitelné místo.

Pošlete komentář