Jak podniknout cestu kolem světa

panorama města

Cesty kolem světa nejsou jen pro superbohaté nebo něco z dobrodružných příběhů. Většina lidí může někdy v životě naplánovat a připravit se na cestu kolem světa.

Co je to cesta kolem světa?

V první fázi plánování cesty kolem světa může být výhodné zvážit, co pro vás tento zážitek znamená. Nemusí to nutně znamenat cestu do každé země nebo na každý kontinent (kromě Antarktidy). Základní představa o tom, kam se chcete vydat, vám usnadní další plánování, jako je sestavování rozpočtu a harmonogramu.

Pokud cestujete po světě, můžete zvážit návštěvu velkých měst, jako jsou Los Angeles, Tokio, Bangkok, Sydney, Paříž a New York. Mnoho leteckých aliancí nabízí letenky kolem světa, takže můžete zjistit, jaké kombinace měst jsou dostupné a cenově výhodné. Pokud plánujete pomalejší a netradiční cestu, například na kole nebo na plachetnici, budete mít při výběru trasy pravděpodobně větší volnost.

Zjistěte si náklady

Při zvažování nákladů na cestu je třeba mít na paměti několik věcí. Můžete si vybrat, zda chcete utratit malou nebo velkou částku. Mnoho lidí, kteří cestují na podobně dlouhou dobu, zjistí, že jejich cestovní výdaje jsou nižší než jejich životní náklady doma. Aby vám peníze vydržely déle, můžete se ubytovat v hostelu nebo si na delší dobu pronajmout místní byt. Existuje mnoho způsobů, jak získat více peněz na cestování.

Můžete si najít druhé zaměstnání nebo vedlejší práci, abyste si přivydělali. Někteří lidé se rozhodnou pronajmout nebo prodat svůj dům v době, kdy jsou pryč. Možná máte i jiný majetek, který můžete prodat a získat tak slušnou částku, a pokud prodáte termínované životní pojištění, můžete získat dostatek peněz na delší cestování. Zvažte své možnosti prodeje termínované pojistky a rozhodněte se, zda je to pro vás nejlepší řešení.

Čas

Nevyplatí se koupit si letenku kolem světa a cestovat jen dva týdny. V ideálním případě byste si na celou cestu měli vyhradit dva měsíce nebo více. Někteří lidé si na cestu berou celý rok Tato možnost je vhodná, pokud jste v důchodu, pracujete na pracovišti, které nabízí pracovní volno, nebo pracujete v profesi, kde by bylo snadné získat po návratu jinou práci.

Při zvažování termínu cesty byste měli plánovat trasu také podle počasí a úrovně turistického ruchu v místech, která navštívíte. Kromě toho se ujistěte, že jste si zabalili věci vhodné pro dobu trvání vaší cesty.

Buďte flexibilní

Být flexibilní je jedním z nejlepších způsobů, jak z cesty vytěžit maximum. Tento druh cestování může být nepředvídatelný a ne vždy bude tak pohodový jako dny strávené na pláži. Pokud jste připraveni přijmout všechny obtíže jako součást svého dobrodružství, budete mít mnohem příjemnější zážitek.


Publikováno: 09. 03. 2023

Kategorie: Svět a exotika

Autor: Romana Plachá